Thursday, 17 May 2012

Ida Sand "The Gospel Truth" 2011 (Türkçe)Ida Sand’in 3. Albümü “The Gospel Truth” 2011 yılında ACT’den çıktı ve tabi ki ışık hızıyla alındı. Bu albüm harika koro düzenlemeleri ile gayet iyi bir Gospel albümü ve Ida gerçekten harika bir Gospel şarkıcısı. Bence, kilise müzisyeni olan annesinin Ida’nın üzerinde ciddi etkisi var ve Ida kilise korolarında vakit geçirmişe benziyor. Albüm kapağının hem içinde küçük bir Mahalia Jackson’a saygı yazısı görebilirsiniz. Mahalia Jackson belli ki onu çok etkilemiş. Albümde besteler olduğu kadar harika cover ve düzenlemeler de var. “Meet Me Around at Midnight” yazımda Ida’nın iyi bir albüm yapmak için yeterince tecrübelenmeyi beklediğini söylemiştim. Bu açıdan bakıldığında 3. Albüm öncesi yeterli olgunluğa sahip olmakla beraber tecrübesinin en üst seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Kendinden emin ve ne söylediğinin ve çaldığının tamamen farkında. Bu güven bestelerde de hissediliyor. Bunun dışında “Ain’t No Sunshine” ve “Like A Prayer” cover ları şimdiye kadar bu şarkılar için yapılanların en iyileri olabilirler. Özellikle “Like a Prayer” koro eklentisi ile bambaşka ve harika bir hal almış.

Yapımcı Siggi Loch ile beraber yine Nils Landgren. Müzisyenler: Mattias Thorell(guitar), Thobias Gabrielsson(bass), Andres Hedlund(drums&percussion), Raul Midon(vocal), Joe Sample(piano), Steve Gadd(drums), Nils Landgren(trombone), Magnus Lindgren(woodwinds), ACT Jubilee Singers  (Jeaette Köhn, Ida Sand, Sharon Dyall, Rigmor Gustafsson, Jessica Pilnas, Nils Landgren). Kayıtlar Jan Ugand tarafından Stockholm’deki Soundtrade Stüdyolarında yapılmış. Miksaj ve mastering Lars Nilsson tarafından Göteborg’daki Nilento Stüdyolarında gerçekleştirilmiş. (A Change is Gonna Come Hamburg’daki NDR Stüdyolarında Oliver Bergner tarafından kaydedilmiş.)

Şarkı listesi şöyle:

 1.  Eyes on The Prize (geleneksel, düzenleme Ida Sand)
 2.  Ain’t No Sunshine (Bill Withers)
 3.  He ain’t Heavy He’s My Brother (Bobby Scott, Sidney Russell)
 4.  A Change is Gonna Come (Sam Cooke)
 5.  Have a Talk With God (Steive Wonder, Calvin Hardaway)
 6.  I Wanna Know What Love Is (Mick Jones)
 7.  Until The End (Joe Sample, Marita Philips, Denise Labrie)
 8.  I Wish I Would Know How (Nina Simone)
 9.  Have a Little Faith In Me(John Hiatt)
 10.  It is to Know (Ida Sand)
 11.  Like A Prayer (Madonna, Patrick Leonard)
 12.  God Only Knows (Brian Wilson, Tony Asher)


 1. Eyes on The Prize: Eğer müzikte gospel&rock diye bir tür varsa bu parça o türden işte. Davul ve bas tarafından tutturulan sabit bir ritme genellikle elektrogitar eşlik ediyor. Ida’nın bu parçada çok cesur ve kendinden emin bir vokali var. Albüme başlamak için harika bir parça. ACT Jubilee şarkıcıları bu parçada back-vocal yapmaktalar.
 2. Ain’t No Sunshine: Harika bir parçanın inanılmaz iyi bir cover ı. Herşey Ida’nın mükemmel vokal solosu ile başlıyor. Bu parçada rock stili bir vokal benimsemiş (albümün geneline hakim bir karakter). Nefesli çalgılarda Magnus Lindgren’e ve lap-steel gitarda Ola Gusrafsson’a dikkat. Başlangıçtaki davul vuruşları iyi vuruş nasıl kaydedilire iyi bir örnek.
 3. He ain’t Heavy He’s My Brother: Raul Midon’un yumuşak erkek vokali şarkının başında elektrogitar ile birlikte duyuluyor. Ardından, ilk başta Ida Sand yalnız söylüyor. Sonrasında Raul Midon’un ve Ida Sand’ın düet yaptıklarını görüyoruz. Vokalleri harika bir uyum içerisinde. Gospel’i seviyorum.
 4. A Change is Gonna Come: Bu yavaş tempolu şarkıda Ida’nın dengeli sesi piyanosu ile oldukça uyumlu. Joe Sample parçanın yapısına çok uygun büyülü bir Fender Rhodes tonu veriyor. Trombone sona doğru kendisini gösteriyor.
 5. Have a Talk With God: Stevie Wonder’ın harika parçası Ida ve ACT Jubilee şarkıcıları tarafından harika icra edilmiş. Magnus Lindgren’in harika flütünü ve nefesini dinleyin.
 6. I Wanna Know What Love Is: Bu pop-rock parçanın muhteşem sözleri var. Ola Gustafsson’un lap-steel gitarı, Nils Landgren’in trombonu ve ACT Jubilee şarkıcıları Ida Sand’e eşlik ediyorlar.
 7. Until The End: Mattias Torell’in İstanbul’daki konserden zaten iyi bir gitarist olduğunu biliyordum. Bu parçada steel gitarda çok iyi iş çıkarıyor ve harika bir ton yakalıyor.
 8. I Wish I Would Know How: İşte harika bir Nina Simone parçası. Harika bir piyano ve vokal ile Ida bizi Nina Simone dinliyoruz gibi hissettiriyor. Zaten Ida’yı dinlerken bazen Nina Simone aklıma gelir, belki de her ikisi de hem piyano çalıp hem de şarkı söyledikleri için. Ida şarkıyı söylerken gerçekten hissediyor ve sonlara doğru tansiyonu oldukça yükselterek seyircinin kendini özgür hissedeceği bir yere parçayı taşıyor.
 9. Have a Little Faith In Me: John Hiatt’tan gerçekten çok samimi ve duygusal bir parça. Bu şarkıyı dinlemeli ve neden Ida Sand hayranı olduğumu anlamalısınız. Şarkıyı sözlerdeki manayı verir şekilde hissederek söylüyor ve bence dünyanın heryerinden vokallerin Ida Sand’den öğreneceği şeyler var.
 10. It Is To Know: İddialı bir davul ve bas girişinden sonra albümün sonundan hemen önce dinleyicinin enerjisi yakalanıyor. Sonrasında Ida Sand’in bilindik vokali geliyor. Sanki sonraki parçanın ortalığı yıkacağına dair küçük bir işaret.
 11. Like A Prayer:Wow… Bu cover ı kesinlikle dinlemelisiniz. Madonna’yı ve pop ikonlarını sevmem ve “Like A Prayer” ı Madonna’dan en fazla 10 defa dinlemişimdir hayatım boyunca. Ancak Ida Sand’in cover ını dinledikten sonra tekrar dinlemem çok zor. Çünkü bu düzenleme orijinalinden çok ötede. Enstrüman yerleşimine bir bakın. Ida Sand’in harika vokalini dinleyin. Magnus Lindgren’in kusursuz saksofonuna kulak verin. Ya sona doğru gelen ACT Jubilee Şarkıcılarının Gospel patlamasına ne demeli? Müthiş. Bence nakarata eşlik edip ellerinizi çırpmaktan kendinizi alamayacaksınız. Albümün gerçekten dinlenmesi gereken parçası.
 12. God Only Knows: Ida albümün sonunda bunu gene yapıyor, ama bu sefer kocası Ola Gustafsson ile. Bize vakit uyku vakti demekteler. Ola Gustafsson’un gerçekten oturmuş bir lap-steel gitar tekniği var. (David Gilmour ile düet yapabilirler.)
Özellikle davul ve bas kayıtlarını çok beğendim. Enstrümanların ve vokalin sahnedeki yerleşimi ve denge mükemmel. Ses organik ve doğal.

Şu youtube örneğini dinleyebilirsiniz. Ama bu mükemmel vokali CD’sinden iyi bir ekipmanla dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ida Sand’in sesinde hiçbirini kaçırmak istemeyeceğiniz çok fazla katman var: http://www.youtube.com/watch?v=0UWUdTt1Xp8


Ida Sand hakkında diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz:


No comments:

Post a Comment