Thursday, 13 February 2014

Adam Baldych ve Yaron Herman 26 Şubat'ta Ankara'da


Avrupa'nın önde gelen caz müzisyenlerinden Adam Baldych ve Yaron Herman duo formatta verecekleri konser için 26 Şubat'ta Ankara'ya Resim Heykel Müzesi'ne geliyorlar. Konser saat 20:30'da ve biletler Biletix'te.

Keman sanatçısı Polonyalı Adam Bałdych ve Fransa’da yaşayan İsrail asıllı piyanist Yaron Herman müzikal kimliklerini ifade ederken devamlı yeni yollar deneyen yeni jenerasyon caz müzisyenlerinden. Her ikisi de Almanya’nın saygın plak şirketi ACT’den albüm yapmakta ve konserlerle dünyayı gezmekte. Son duo çalışmaları, ortaçağdan tutun, çağdaş döneme kadar bir çok dönemden etkilenerek kendi kişiliklerini ve anlayışlarını ortaya döktükleri özgün, tutarlı ve iyi tasarlanmış bir çalışma. İkili bu birliktelikle bize oldukça klasik gibi görünen bir piyano ve keman düosunun aslında nasıl olasılıklarla dolu keşfedilmemiş topraklara ait olabileceğini anlatır gibi. Virtüöz müzisyenlerin sezgisel güçleri, çok zarif ve ilginç sanatsal diyaloglar ortaya çıkardığı gibi, çekingenliğin yer almadığı doğaçlamalar da sunuyor. İkilinin yeni kaydettikleri New Tradition adlı albüm 2014 Mayıs ayının sonunda ACT firmasından piyasaya sürülecek.

1986 doğumlu Adam Bałdych uluslararası icralarına 16 yaşında başlar. Adam Bałdych’in ACT’deki ilk albümü olan “Imaginary Room” 2012’de çıkar. Albümün yapımcılığı ACT’in kurucusu Siggi Loch ve  firmanın en önemli müzisyenlerinden trombon sanatçısı Nils Landgren tarafından gerçekleştirilir. Albümde Adam Bałdych’e Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund ve Marius Neset gibi İskandinavya’nın en önemli caz müzisyenlerinden oluşan bir ekip eşlik eder. Adam Bałdych albümün ardından Montrö ve Londra gibi Avrupa’nın en önemli caz festivallerinden davetler alır. Alman gazetelerinden bazıları Adam Bałdych’in tekniğine dikkat çekici övgüler yapar. Adam Bałdych başta 2013 yılında en iyi keman sanatçısı dalında aldığı Alman Caz Endüstrisi’nin en önemli ödülü ECHO Jazz olmak üzere Avrupa’dan çok önemli ödüller alır. Bir “dahi çocuk” olarak başladığı müzik kariyerinde şu an Avrupa’nın en ilgi çekici caz keman sanatçılarından biri olarak devam etmektedir.  Adam Bałdych’i Finlandiyalı piyanist Iiro Rantala’nın ACT’den çıkan ikinci albümü My History of Jazz’da olduğu kadar ACT firmasından Şubat 2014 sonunda yeni albümlerini çıkaracak olan Iiro Rantala String Trio’da da görüyoruz.

Yaron Herman 1981’de Tel Aviv’de doğar ve piyano kariyeri 16 yaşında bacağında yaşadığı ciddi sakatlık sonucu biten basketbol hayatından sonra başlar. Azmi ve yeteneği kısa zamanda kendinden söz ettiren bir müzisyen olmasını sağlar. 2005’teki ilk solo çalışma Variations’ın ardından Avrupa’da, Güney Amerika’da ve Çin’de solo konserler vermeye başlar. İlk trio albüm “A Time For Everything” ile “Victoires du Jazz” tarafından en iyi enstrümanist ödülünü alır. 2010 yılında ACT’den çıkan ilk albümü “Follow the White Rabbit” kariyerinde önemli sıçramalardan biri olur. Ardından yine ACT’den 2012’de gelen, saksafonda Emile Parisien ve Logan Richardson’ın kendisine eşlik ettiği “Alter Ego” ile sanatsal yeteneğinin tüm yönlerini ortaya koyar. Bu albüm şüphesiz Yahudi müzikal geleneklerine ve Yaron Herman’ın köklerine bir saygı niteliğinde değerlendirilebilir. Yaron Herman şu an yaşadığı ülke Fransa’da çağdaş caz sahnesinin en önemli gelecek vadeden müzisyenlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

(Müzisyenlerin kendi menajerlerine ait bir bilgilendirme yazısının çevirisine bazı bilgiler eklenerek hazırlanmıştır.)

No comments:

Post a Comment